Vintage – styl, który zasłużenie zwraca na siebie uwagę. To niezwykle ekspresyjny nurt mody, eksponujący rzeczy z minionych epok. Jego cechą charakterystyczną jest łączenie przeciwieństw. Przykłady zastosowania vintage widoczne są przede wszystkim w architekturze wnętrz: elementy z innych epok umieszcza się w nowoczesnym wnętrzu lub starym rzeczom nadaje współczesne zastosowanie.
Co się zaś tyczy jubilerstwa – idealnym przykładem stylu vintage jest zastosowanie w biżuterii pięknych kamei. Ozdobom tym należy się szczególna uwaga. Czym są te dodatki, z czego powstają i do jakiej biżuterii je dodawać?


Co to jest kamea
Kamea to pewien rodzaj gemmy, czyli dekoracyjnego, szlachetnego lub półszlachetnego kamienia ozdobionego reliefem. Używa się ją jako ozdoba lub pieczęć.
Cechy charakterystyczne kamei to:
- owalny kształt (koniecznie!),
- wypukłe zdobienia,
- różnobarwność.
Kształt i forma kamei sprawia, że nadają się one nie tylko do prac stricte jubilerskich, ale również znajdują zastosowanie w technikach takich jak sutasz, beading oraz wire wrapping.
Jaka jest historia kamei
Kamee co jakiś czas pojawiały się i znikały z kart historii. Swój początek wzięły w starożytności. Znane były już od czasów Babilonii. Szczególnie kochana była jednak w starożytnej Grecji i w starożytnym Rzymie.
Samo słowo „kamea” wywodzi się z języka arabskiego – „kamma”, i znaczy to dosłownie „garb”, „wypukłość”.
Starożytni początkowo umieszczali na nich popiersia pięknych kobiet. Grecy poszli dalej – na swoich kameach uwieczniali sceny mitologiczne, symbole religijne lub florystyczne.

Jeszcze inaczej wykorzystywali je starożytni Rzymianie – bardzo lubili zamieszczać na kameach wizerunki cesarzy. Oczywiście w hołdzie i próbie uwiecznienia w korzystny sposób władcy.
W czasach średniowiecznych kamee odeszły w zapomnienie. Z rzadka tylko pojawiały się np. w kościele na krucyfiksach.
Ponownie zostały odkryte dopiero w renesansie, czyli epoce zafascynowanej mądrością i bogactwem starożytności. Wtedy właśnie popularna zaczęła być biżuteria z użyciem kamei – głównie w medalionach, pieczęciach lub nawet pierścieniach.

Bardziej bogatą formę przybrały w baroku. Sam barok aż kipiał od złota i bogactwa. Również kamee umieszczane w broszkach i wachlarzach szybko stały się symbolem przepychu i dobrobyt.
Kolejny kres popularności kamei nastał na początku XX wieku, gdzie w obliczu wojen, głodu i zniszczeń symbol bogactwa i obfitości był – łagodnie mówiąc – niemile widziany.
Dziś znów popularność kamei powoli wzrasta. Dzięki stylowi vintage lub nawet steampunkowi staje się coraz bardziej widoczna.
Z czego powstaje kamea
Idealnymi materiałami do wykonywania kamei były minerały takie jak onyks, agat lub karneol, a to dzięki temu, że są to dwu- lub wielowarstwowe minerały.
Innym tworzywem z powodzeniem wykorzystywanym w kameach były muszle oraz koral.
Jaka jest symbolika kamei
Na przestrzeni wieków kamee głównie symbolizowały władzę i bogactwo.

W epoce wiktoriańskiej ozdoby te były symbolem miłości i romantyzmu.
Współcześnie ma ona charakter sentymentalny.
Do jakiej biżuterii dodaje się kamee
Kamee idealnie sprawdzą się przede wszystkim w biżuterii w stylu vintage, romantycznym i eleganckim. Dodasz je do swojej stylizacji w formie broszki lub wisiorka w naszyjniku.
Biżuteria z kameą zyskuje szykowności, nuty sentymentalności i luksusu.
Taki dodatek pięknie zaprezentuje się w połączeniu ze sznurem pereł, z dodatkiem bursztynów.



Ile kosztuje kamea
Cena kamei różni się w zależności od wielu czynników, m.in.:
- materiału, z którego została wykonana (np. muszla, koral, agat),
- wieku (antyczne kamee są zazwyczaj droższe),
- poziomu szczegółowości,
- sposobu wykonania (ręcznie czy maszynowo),
- rodzaju kruszcu, w jaki jest oprawiona (np. złoto lub srebro).
Za najtańsze okazy kamei zapłacisz od około kilkudziesięciu złotych. Droższe wersje kosztują nawet kilka tysięcy złotych.
Gdzie szukać biżuterii z tym elementem? Między innymi w sklepach jubilerskich i punktach z antykami.
Ciekawostki o kameach
- Słabość do kamei mieli m.in. Kleopatra oraz Marek Antoniusz.
- W epoce renesansu na cześć tych rzeźbionych ozdób dziewczynki otrzymywały imię Gemma.
- W baroku znana była technika cameo babille – polegająca na wykonaniu na kamei wizerunku głowy i ozdabianie go naszyjnikiem lub kolczykami w formie małych kamei.
- Słowo „vintage” pochodzi z terminologii winiarskiej, a odnosi się do wina wyprodukowanego w jednym sezonie. Decydujące jest tu zatem zachowanie pewnej spójności i jednoznacznego pochodzenia winogron użytych do jego produkcji.
Zostaw komentarz