Vintage – styl, który zasłużenie zwraca na siebie uwagę. To niezwykle ekspresyjny nurt mody, eksponujący rzeczy z minionych epok. Jego cechą charakterystyczną jest łączenie przeciwieństw. Przykłady zastosowania vintage widoczne są przede wszystkim w architekturze wnętrz: elementy z innych epok umieszcza się w nowoczesnym wnętrzu lub starym rzeczom nadaje współczesne zastosowanie.

Co się zaś tyczy jubilerstwa – idealnym przykładem stylu vintage jest zastosowanie w biżuterii pięknych kamei. Ozdobom tym należy się szczególna uwaga. Czym są te dodatki, z czego powstają i do jakiej biżuterii je dodawać?

żródło: https://pixabay.com/pl/krzes%C5%82o-meble-kryty-1845270/
żródło: https://pixabay.com/pl/krzes%C5%82o-meble-kryty-1845270/

Co to jest kamea

Kamea to pewien rodzaj gemmy, czyli dekoracyjnego, szlachetnego lub półszlachetnego kamienia ozdobionego reliefem. Używa się ją jako ozdoba lub pieczęć.

Cechy charakterystyczne kamei to:

  • owalny kształt (koniecznie!),
  • wypukłe zdobienia,
  • różnobarwność.

Kształt i forma kamei sprawia, że nadają się one nie tylko do prac stricte jubilerskich, ale również znajdują zastosowanie w technikach takich jak sutasz, beading oraz wire wrapping.

Jaka jest historia kamei

Kamee co jakiś czas pojawiały się i znikały z kart historii. Swój początek wzięły w starożytności. Znane były już od czasów Babilonii. Szczególnie kochana była jednak w starożytnej Grecji i w starożytnym Rzymie.

Samo słowo „kamea” wywodzi się z języka arabskiego – „kamma”, i znaczy to dosłownie „garb”, „wypukłość”.

Starożytni początkowo umieszczali na nich popiersia pięknych kobiet. Grecy poszli dalej – na swoich kameach uwieczniali sceny mitologiczne, symbole religijne lub florystyczne.

Jeszcze inaczej wykorzystywali je starożytni Rzymianie – bardzo lubili zamieszczać na kameach wizerunki cesarzy. Oczywiście w hołdzie i próbie uwiecznienia w korzystny sposób władcy.

W czasach średniowiecznych kamee odeszły w zapomnienie. Z rzadka tylko pojawiały się np. w kościele na krucyfiksach.

Ponownie zostały odkryte dopiero w renesansie, czyli epoce zafascynowanej mądrością i bogactwem starożytności. Wtedy właśnie popularna zaczęła być biżuteria z użyciem kamei – głównie w medalionach, pieczęciach lub nawet pierścieniach.

Kamea jako wisiorek w naszyjniku

Bardziej bogatą formę przybrały w baroku. Sam barok aż kipiał od złota i bogactwa. Również kamee umieszczane w broszkach i wachlarzach szybko stały się symbolem przepychu i dobrobyt.

Kolejny kres popularności kamei nastał na początku XX wieku, gdzie w obliczu wojen, głodu i zniszczeń symbol bogactwa i obfitości był – łagodnie mówiąc – niemile widziany.

Dziś znów popularność kamei powoli wzrasta. Dzięki stylowi vintage lub nawet steampunkowi staje się coraz bardziej widoczna.

Z czego powstaje kamea

Idealnymi materiałami do wykonywania kamei były minerały takie jak onyks, agat lub karneol, a to dzięki temu, że są to dwu- lub wielowarstwowe minerały.

Innym tworzywem z powodzeniem wykorzystywanym w kameach były muszle oraz koral.

Jaka jest symbolika kamei

Na przestrzeni wieków kamee głównie symbolizowały władzę i bogactwo.

W epoce wiktoriańskiej ozdoby te były symbolem miłości i romantyzmu.

Współcześnie ma ona charakter sentymentalny.

Do jakiej biżuterii dodaje się kamee

Kamee idealnie sprawdzą się przede wszystkim w biżuterii w stylu vintage, romantycznym i eleganckim. Dodasz je do swojej stylizacji w formie broszki lub wisiorka w naszyjniku.

Biżuteria z kameą zyskuje szykowności, nuty sentymentalności i luksusu.

Taki dodatek pięknie zaprezentuje się w połączeniu ze sznurem pereł, z dodatkiem bursztynów.

Biała kamea z masy perłowej
Biało-brązowa kamea z masy perłowej
Biało-czarna kamea z masy perłowej w oprawie

Ile kosztuje kamea

Cena kamei różni się w zależności od wielu czynników, m.in.:

  • materiału, z którego została wykonana (np. muszla, koral, agat),
  • wieku (antyczne kamee są zazwyczaj droższe),
  • poziomu szczegółowości,
  • sposobu wykonania (ręcznie czy maszynowo),
  • rodzaju kruszcu, w jaki jest oprawiona (np. złoto lub srebro).

Za najtańsze okazy kamei zapłacisz od około kilkudziesięciu złotych. Droższe wersje kosztują nawet kilka tysięcy złotych.

Gdzie szukać biżuterii z tym elementem? Między innymi w sklepach jubilerskich i punktach z antykami.

Ciekawostki o kameach

  1. Słabość do kamei mieli m.in. Kleopatra oraz Marek Antoniusz.
  2. W epoce renesansu na cześć tych rzeźbionych ozdób dziewczynki otrzymywały imię Gemma.
  3. W baroku znana była technika cameo babille – polegająca na wykonaniu na kamei wizerunku głowy i ozdabianie go naszyjnikiem lub kolczykami w formie małych kamei.
  4. Słowo „vintage” pochodzi z terminologii winiarskiej, a odnosi się do wina wyprodukowanego w jednym sezonie. Decydujące jest tu zatem zachowanie pewnej spójności i jednoznacznego pochodzenia winogron użytych do jego produkcji.

Zobacz naszą kolekcję kamei i przetestuj je w swoim warsztacie 🙂